Îl plânge tot Focșaniul! „Ochii noștri frumoși și blânzi, ai plecat…” Gabriel, în vârstă de 18 ani, s-a stins după un accident cumplit…

Durere fără margini în comunitatea din Focșani, după dispariția tragică a lui Gabriel Manolache, un tânăr de numai 18 ani, care și-a pierdut viața în urma unui grav accident rutier. Absolvent al Colegiului Național „Unirea”, Gabriel se pregătea să susțină examenul de Bacalaureat și visa să urmeze Facultatea de Arhitectură. Destinul său a fost însă curmat mult prea devreme, lăsând în urmă o familie îndurerată, colegi în stare de șoc și profesori care îl descriu drept un elev deosebit.

Un viitor promițător, întrerupt într-o clipă

Gabriel tocmai încheiase clasa a XII-a și se pregătea pentru una dintre cele mai importante etape din viața sa. Ambițios și pasionat de desen și arhitectură, tânărul își dorea să își continue studiile și să își transforme visul într-o profesie.

Cei care l-au cunoscut spun că era un adolescent liniștit, educat și respectuos, apreciat atât de colegi, cât și de profesori. Nimeni nu și-ar fi imaginat că planurile sale aveau să fie spulberate atât de brusc.

Accidentul care i-a curmat viața

Tragedia s-a produs în noaptea de 19 spre 20 iunie, pe DN2-E85, în apropierea intersecției cu drumul județean către Slobozia Ciorăști.

În urma impactului extrem de violent, Gabriel a suferit răni foarte grave și a fost transportat de urgență la Spitalul de Neurochirurgie din Galați.

Medicii au făcut tot posibilul pentru a-i salva viața, iar timp de câteva zile tânărul a fost menținut în viață cu ajutorul aparatelor. Din păcate, în ciuda eforturilor echipei medicale, organismul său nu a mai răspuns tratamentului, iar inima lui a încetat să mai bată.

Vestea decesului a provocat un val de tristețe în rândul celor care l-au cunoscut.

Mesajul emoționant al profesoarei care l-a cunoscut din copilărie

Printre cele mai tulburătoare mesaje s-a numărat cel publicat de Verona Calmîș, profesoară și coordonatoare a Corului de copii „Accord”, unde Gabriel a cântat încă din primii ani ai copilăriei.

În cuvinte pline de emoție, aceasta și-a exprimat durerea pentru pierderea fostului elev, descriindu-l ca pe un suflet rar, blând și luminos.

„Ai crescut alături de noi și ai rămas mereu același copil bun, sensibil și plin de lumină. Ne este imposibil să acceptăm că ai plecat atât de devreme. Pentru noi vei rămâne mereu prezent, iar amintirea ta nu se va stinge niciodată. Te vom păstra veșnic în inimile noastre, îngerul nostru de Lumină”, se arată în mesajul publicat de profesor.

Mesajul a fost distribuit de sute de oameni și a adunat numeroase reacții din partea colegilor, foștilor profesori și prietenilor, care și-au exprimat regretul pentru dispariția prematură a tânărului.

Colegii îl așteptau la Bacalaureat

În timp ce colegii lui Gabriel se pregătesc să susțină examenul maturității, banca pe care acesta ar fi trebuit să o ocupe va rămâne goală.

Moartea lui a lăsat un gol imens în comunitatea școlară, iar profesorii spun că va fi greu să treacă peste această pierdere.

Mulți dintre colegi au transmis mesaje de rămas-bun pe rețelele sociale, amintindu-și de bunătatea, modestia și optimismul cu care Gabriel îi întâmpina de fiecare dată.

O comunitate întreagă îl plânge

Dispariția lui Gabriel Manolache a adus multă durere în rândul celor care l-au cunoscut. Familia, prietenii și profesorii încearcă să găsească puterea de a merge mai departe, păstrând vie amintirea unui tânăr care avea întreaga viață înainte.

Visul de a deveni arhitect s-a oprit mult prea devreme, însă cei care l-au iubit spun că zâmbetul, bunătatea și sufletul lui vor rămâne pentru totdeauna în memoria tuturor celor care au avut privilegiul să îl cunoască.